Horoskopai.lt

Pažink save geriau…

Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena

Liepos 6–ąją švenčiame pirmojo suvienytos Lietuvos valstybės valdovo, kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi šventę – Valstybės dieną. Ši nedarbo diena viena laukiamiausių vasaros švenčių. 2009 tapo įprasta, kad liepos 6 d. 21:00 val. Lietuvos laiku giedama Tautiška giesmė sujungia lietuvių širdis ir apskrieja visą žemės rutulį.

1253 metais liepos 6-ąją popiežius įpareigojo Kulmo vyskupą Heinrichą Haidenreichą vainikuoti Mindaugą ir jo žmoną Mortą Lietuvos karaliumi ir karalienę. (Nors istorikas T. Baranauskas tvirtina, jog karūnavimas įvyko birželio 29-ąją. Apie tai galite paskaityti wikipedijoje).

Išrinktas paminklas karaliui Mindaugui, stovėsiantis Latvijoje |  KaunoDiena.lt

Mindaugui atėjus į valdžią Lietuva dar buvo pagoniška valstybe. Mąstydamas strategiškai Mindaugas užmegzė kontaktą su Livonijos ordino krašto magistru Adriumi fon Štirlandu tam, kad priimtų krikštą ir taptu pripažintu karaliumi net tik gentainių, bet ir tartpautiniu mastu.
Deja tai nelabai patiko Lietuviams, dauguma kurių vis dar tikėjo pagoniškais Dievais. Neprabėgus 10 metų ir žemaičiams mūšiuose prieš vokiečių ordiną užkariavus keletą teritorijų bei pilių, kilo idėja sujungti žemaičius ir Mindaugo žemes – tačiau tam karalius turėjo atsisakyti krikšionybės. Tai nepatiko jo žmona Mortai, kuri 1262 metais neatlaikiusi politinių peripetijų mirė. Jos paskutinė valia buvo, kad vaikus globotų jos sesuo, o kunigaikščio Daumanto žmona.

Karalius Mindaugas įvykdė žmonos prašymą ir net vedė jos seserį. Deja tai nepatiko jos tuometiniui vyrui Daumantui, kuris negalėdamas su tuo susitaikyti 1263 metais nužudė Karalių Mindaugą.

 Linos Kalinauskaitės paveikslas „Karalius Mindaugas“.<br> L. class=
 Linos Kalinauskaitės paveikslas „Karalius Mindaugas“.

2 komentarai. Komentuoti>

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.