Horoskopai.lt

Pažink save geriau…

Granato vaisius

Granato vaisius (gr. rhoa, lot. punica). Granatmedis jau seniai auginamas Viduržemio jūros pakrantėse. Jį veisė dar finikiečiai, todėl ir kaip vaismedis, ir kaip gydomųjų priemonių šaltinis jis paplito šiltesnėse pasaulio vietose.
Jo sultingame minkštime esančios sėklos simbolizavo derlingumą, o visas vaisius – finikiečių deivės Astartės (Aštoret), taip pat misterijų deivių Demetros ir Persefonės (lot. Cereros ir Prozerpinos), Afroditės (Veneros) ir Atėnės simbolis. Kaip pasakojama Eleusino miesto kulto mite, Persefonė, nors ir buvo pagrobta į požemių pasaulį, nebūtų pasilikusi Hade, jei nebūtų prarijusi vienos granato sėklelės. Dėl to ji negalėjusi visam laikui pasilikti kartu su kitais dievais, o turėjusi trečdaliui metų sugrįžti į Hadą. Ačio (Attys), „didžiosios motinos“ Kibelės mylimojo, motina, palietusi granatmedį neva tapusi nėščia. Granatmedžiai buvo sodinami ant didvyrių kapų (kad jie turėtų gausiai palikuonių?). Buvo manoma, kad juose gyvena nimfos Rhoiai. – Romoje granato vaisius deivės Junonos rankoje simbolizavo žemę. Pats medis dėl raudonų ugnies atspalvio kvepiančių žiedų buvo laikomas meilės, santuokos ir vaisingumo simboliu. Nuotakos puošdavosi granatmedžio šakų vainikais.
Krikščioniškaisiais laikais ši simbolika buvo sudvasinta ir papildyta gausia Dievo palaima ir dangiška meile. Raudonos granato vaisiaus sultys tapo kankinių kraujo simboliu, o po vaisiaus žieve esančios sėklelės pradėjo simbolizuoti į bažnytinę bendruomenę susibūrusius žmones. Kadangi žievė kieta, o sultys saldžios, granato vaisius turėjo simbolizuoti pažiūrėti griežtą, tačiau geraširdį dvasininką. Persprogęs su gausybe sėklelių granato vaisius baroko simbolikoje tapo gailestingumo, geraširdės meilės (Caritas— gailestingųjų brolių ordinas) ir dosnumo simboliu. Heraldikoje granato vaisius puošia Granados ir Kolumbijos (kadaise „Naujosios Granados“) herbus.

Raktažodžiai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.