Horoskopai.lt

Pažink save geriau…

Garnys

Garnys, gr. herodiös, lot. ardea, didelis vandens paukštis su aštriu snapu, antikoje, pasak padavimo, erelio ir vyturio priešas, o varnos draugas, jūrų dievui Poseidonui (Neptūnui) jis šventas; jo pasirodymas laikomas teigiamu ženklu (augurium).
Ezopo pasakėčioje jis rizikuodamas savo galva turi ištraukti vilkui iš nasrų kaulą. Ankstyvosios krikščionybės veikale „Physiologus“ garnys laikomas saikingiausiu iš visų paukščių, nes „jo lova ir valgis yra toje pačioje vietoje“, „jis neskraido šen ir ten“. Dėl to jis yra simbolis krikščionio, kuriam nedera lankytis pas eretikus ir kuris privalo saugotis eretikų „valgių“ir klaidingų mokymų. Viduramžių bestiariume sakoma: garnys neapkenčia lietaus ir skrenda aukštai virš debesų, jis praneša apie audrą. „Šis paukštis yra išrinktųjų sielų alegorija, sielų, kurios iš baimės dėl šio pasaulio audrų visus savo siekius nukreipia į būsimąją dangiškąją Tėvynę aukštybėse. Kai kurie garniai yra balti, kiti pelenų pilkumo; balta yra nekaltybės spalva, pelenų pilkumas — atgailos…“ (Unterkircher). Tam pritaria ir Hohbergas (1675) savo emblemų knygoje: Vos tik garnys išvysta, kad audra atšniokščia, / Į aukštį kyla, protingai vengdamas grėsmės. / Taip pamaldi širdis, kai išsigelbėt nuo nelaimės trokšta, / Vien tik pas Dievą prieglobstį laimės.
Kadangi garnys pagal padavimą galėjęs lieti ašaras, jis tapo Kristaus ant Alyvų kalno simboliu; taip pat jis yra „velniškųjų“ gyvačių rijikas ir, anot pranašo Jeremijo (8, 7), priklauso tiems paukščiams, kurie žino, kada jiems keliauti (tą patį galima pasakyti ir apie gandrų). Ilgas garnio snapas, viena vertus, yra smalsumo požymis — „visur kiša savo nosį“; kita vertus, kai vaizduojamas su baltu akmeniu snape, simbolizuoja tylėjimą. — Kinų mene garnys (lu) dažnai vaizduojamas kartu su lotoso žiedu (lien), dėl vienodai skambančių skiemenų su žodžiais „kelias“ ir „pakilimas“ atsirado palinkėjimas „visada kopk savo keliu aukštyn“.

Raktažodžiai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.