Horoskopai.lt

Pažink save geriau…

Šulinys

Šulinys, dažnai ir šaltinis, pagal senovės pasaulio sampratą, anga į požeminį pasaulį (pasaka apie Sniego karalienę) arba yra susijęs su „gelmių vandenimis“, kuriuose slypi paslaptingos galios.
Dabartinis miestelis beveik neįsivaizduoja gaivaus šulinio vandens reikšmės ankstesnių epochų kaimo bendruomenėms. Islamo šalyse kvadratams išmūrytas šulinys yra rojaus alegorija. Ankstyvosios krikščionybės vaizdiniai liudija, kad iš šio rojaus sodo šulinio srūva keturios upės. Gyvastį teikiantis elementas vanduo čia laikomas dienos šviesa ir simboliškai siejamas su krikštu bei su iš Nukryžiuotojo trykštančiu kraujo vandeniu. Dažnai vaizduojama scena iš Naujojo Testamento „Jėzus kalbasi su samariete“.
Tikėjimas gydančia iš žemės trykštančio vandens galia atėjo iš antikos ir netgi iš priešistorinių šaltinių kultų. Krikščionybė šią tradiciją mielai perėmė, šaltinių lankymas virto kelionėmis į šventąsias vietas, šaltiniai laikyti stebuklingais. Jie buvo susieti su Mergele Marija ir dažnai, be kita ko, dėl savo šventumo gydė akių ligas (idėjiškai susiejant vandens veidrodį su akimis kaip sielos veidrodžiu). Profaninėje sferoje sakmėse pasakojama apie „jaunystės šulinį“, kuris seniams galįs grąžinti jaunystę (tuo tikima ir dabartinių JAV pietryčių indėnų gentyse – bimini). Jukatano majai turėjo karstinėse uolienose iškirstus šulinius (tzenotus), šventąsias vietas, kur metamos aukos. — Psichoanalitikai aiškina, kad pasakose ir sapnuose šuliniai dažnai reiškia vietas, per kurias galima patekti į nepažintus, nežinomus, paslaptingus ir kasdienybėje nepasiekiamus pasaulius, simboliškai visa tai susiejama su apvalančiuoju maudymusi, su atsigėrimu iš gyvybės šaltinio bei troškulio numalšinimu pasiekus aukštesnįjį pažinimo lygmenį. – Priešingas — „bedugnės šulinio“ — vaizdinys iškyla Apreiškime Jonui (9, 3), iš jo teka ugnis bei siera, jame „tūkstančiui metų“ įkalintas nugalėtas velnias. – Senovės kinų literatūroje šulinys siejamas su erotika ir su „dangiškosios poros džiaugsmo švente“, kuri švenčiama septinto mėnulio mėnesio septintąją dieną.

Raktažodžiai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.