Horoskopai.lt

Pažink save geriau…

Spiralė

Spiralė, labai senas ir daug kur paplitęs grafinis simbolis, giminingas ratui ir atitinkamai koncentrinių apskritimų sistemai, kurią iš pirmo žvilgsnio nelengva atskirti nuo spiralės.
Teoriškai abu simboliniai ženklai sukurti labai skirtingai, tačiau gana greitai ir paprastai iš centro į išorę plintančias „žiedines bangas“ (koncentrinius apskritimus) galima paversti spirale ir atitinkamai interpretuoti. Iš esmės spiralė yra dinamiška sistema, kurią, priklausomai nuo požiūrio, galima laikyti susisukusia arba atsisukusia, nelygu iš kur pradedi žiūrėti – iš centro j išorę ar iš išorės į centrą. Makrokosmose spiralė reiškiasi plika akimi nematomais spiraliniais ūkais, tačiau simbolį galėjo inspiruoti, pvz., tekančio vandens turbulencijos (sūkurių) stebėjimas arba verpetai vandenyje ar kitokiame skystyje, susidarantys, kai vanduo ar kitoks skystis teka žemyn pro kokią nors angą. Bet kuriuo atveju tai galima aiškinti kaip grimzdimą į „mirties vandenis“, panašiai kaip ir „žiedinių bangų“, koncentrinių apskritimų atveju. Tai paaiškintų, kodėl šie simboliniai ženklai dažnai įrėžti priešistoriniuose megalitiniuose antkapių statiniuose. Taip pat galima manyti, kad šiais ženklais išreiškiamas ryšys su nakties šviesulių judėjimu danguje. Neretai pasitaiko, kad tokius petroglifus pasiekia ir atitinkamai suskaido pro plyšius statiniuose prasismelkę saulės spinduliai, ir tai atsitinka kaip tik per saulėgrąžos dienas. Saulė kas vakarą „nugrimzta Vakarų jūroje“, kad kitą rytą vėl pasirodytų rytuose, todėl tikėtina, kad tokie ženklai susiję su „mirties ir prisikėlimo“ vaizdinių kompleksu.
Galimas daiktas, kad kultūrose, kuriose žiedžiami puodai, spiralė atrasta paprasčiausiai stebint, kaip ši figūra susidaro kokiu nors smailu daiktu (arba pirštu) brėžiant liniją iš centro į išorę per minkštą, ant žiestuvo besisukantį molį. Tokios rūšies ženklai galėjo atsirasti ir iš paprasčiausių betikslių grafinių žaidimų, nebūtinai stengiantis jais išreikšti kokį nors gilesnį simbolinį turinį. Įdomūs yra dvigubos spiralės ženklai, kurie suvienija abu spiralės elementus — atsisukimą ir susisukimą (evoliuciją ir involiuciją). Čia galima įžvelgti „tapsmą ir nyksmą“, taip pat ir šio proceso grįžtamumą. Kaip tik tokia prasme galima aiškinti vienos ankstyvojo akmens amžiaus deivės motinos gaktikaulio trikampyje pavaizduotą dvigubą spiralę (statulėlė rasta Trakijoje). Romanų skulptūroje dvigubos spiralės kartais išreiškiamos Kristaus drabužių klostėmis. Ant priešistorinių laikų didžiųjų antkapinių statinių iš akmens kartais randamos trigubos spiralės, tačiau jose sunku įžvelgti ką nors daugiau negu vien dekoratyvinį elementą. Galima spėti, kad tarp spiralės bei labirinto yra simbolinis ryšys, kita vertus, vaizdinių kompleksas „sunkus kelias į vidų ir vėl atgal“ gana artimas „mirties bei tapsmo“ simbolikai.

Raktažodžiai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.