Horoskopai.lt

Pažink save geriau…

Pelė

Nors ir maža (o galbūt kaip tik dėl to), tradiciniame liaudies tikėjime ir su juo susijusioje simbolikoje vaidina nemenką vaidmenį.
Dažnai ji laikoma sielos gyvūnu, kuris beveik nepastebimai šmėkšteli kaip žmogaus gyvenimo dvasia tuomet, kai jis miršta. Antikinėje zoologijoje minima, esą jos bijo drambliai, jos tariamai apsivaisinančios, palaižiusios viena kitą. Tikėta, kad Egipte pelės atsiranda iš Nilo dumblo, o jų kepenys auga ir pradingsta priklausomai nuo mėnulio fazių. Kaip baikštiems tamsių patalpų gyvūnams, joms buvo priskiriamos demoniškos ir pranašiškos galios. Jų švilpimas ir šokimas pranašavęs audringą orą, o jų apgraužti kulto reikmenys – piktus likimo smūgius. Dėl tariamo pelių gašlumo jos buvo vaizduojamos kartu su meilės deive Afrodite (Venera) ant monetų. Yra išlikusi herojinių epų antikinė parodija nežinomo autoriaus satyra „Batrachomiomachija“ (gr. Batracho(myo)machia — „Varlių (ir pelių) karas“), priskiriama Homerui.
Sielos gyvūnas pelė galinti apleisti miegančiojo kūną sapne ir vėl į jį sugrįžti. Pasak islamo tikėjimo, kai kuriose iš jų gyvena izraeliečių genčiai priklausančios sielos. Pelės, kurios sugraužė kietaširdį vyskupą Hatą jo „pelių bokšte“ Bingene prie Reino, interpretuojamos kaip žmonių sielos, kurias jis iš šykštumo paliko mirti iš bado. Negatyviausias požiūris į peles paremtas tuo, kad jos ne tik sunaikina atsargas (antikoje Apolonas Smintėjas ir šv. Gertrūda krikščionybės laikais turėjo nuo to apsaugoti), bet ir – kartu su žiurkėmis, — gali platinti epidemijas. Dėl to pelės tapo žmogui priešiškų galių ir velniškų demonų simboliniu įsikūnijimu. „Mausen“ vidurio vokiečių aukštaičių kalboje turėjo reikšmę „vogti“, „Mäuse riechen“ (užuosti peles) reiškia „nujausti kažką grėsmingo“. Alkoholikai, ištikti baltosios karštinės priepuolio, mato baltas peles (actekai — 400 zuikių). Humoristinis užkeikimas „kad tave įkąstų pelytė“ anksčiau tikrai buvo grėsmingas, kadangi omenyje turėta ne pelė, bet „liguistas potraukis“ (raupsams). Sakoma, kad jau minėto Apolono pelės pasiunčiančios maro strėles. „Todėl šitų nepasotinamų gyvių vaizdas kelia žmogui pasibjaurėjimą ir pasišlykštėjimą“, – rašo E. Aepplis, remdamasis pelių sapnų simbolika. Sapnuoti pelytę — tai nujausti kažką subtilaus, nepavojingo, kaip kad žodis tampa meilingu žodeliu nesąmoningoje meilės kalboje… Alegoriniuose posakiuose apie kūną šis gyvūnas jaunų vyrų svajonėse reiškia moteriškus lytinius organus. Kitas slaptų graužikių aspektas yra labiau paplitęs… „Daugybė pelių pulkų gali paaiškinti, kad mumyse skaidosi vidinis pasaulis į išblaškytas, nepasotinamas dalis, šmižinėja aplink tamsiose mūsų gyvenimo slaptavietėse“.
Moderniuose komiksuose ir pieštuose animaciniuose filmuose, priešingai, pelės vaizduojamos mažomis klastūnėmis, kurios gudrybėmis atsigina nuo pranašesnio priešininko katino, panašiai kaip jaunasis Dovydas, kuris nugalėjo milžiną Galijotą. Senovės Egipto papirusuose taip pat pavaizduotas kačių ir pelių karas.

Raktažodžiai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.