Horoskopai.lt

Pažink save geriau…

Mazgai

Kaip simboliai, raiščių ir juostų mazgai siejami su sąvokomis „pririšti ir aprišti“. Jų paskirtis — sujungti ir tvirtai laikyti, o juos atrišti reiškia išsilaisvinti iš tam tikrų jėgų ir būtybių.
Mazgo perpjovimas iš pradžių buvo siejamas su netaisyklingu, tačiau trumpiausiu ir stačiausiu keliu prie tikslo tam tikrai jėgai išlaisvinti. Labiausiai žinomas šios rūšies simbolis yra „Gordijo mazgas“. Frigijos sostinėje Gordijo mieste stovėjo senas kovos vežimas, kurio jungas prie legendinio karaliaus Gordijo kovos vežimo grąžulo buvo pririštas painiu mazgu. Tai galbūt buvo simbolinis pasaulio ašies sujungimas su Žeme arba dangaus skliautu, kurį simbolizavo kulto objektas. Tas, kuris atrišiąs šį mazgą, viešpatausiąs pasaulyje. Padavimas byloja, kad Aleksandras Didysis 334-333 pr. Kr. žiemą šį mazgą perkirtęs kardu. Posakis „perkirsti Gordijo mazgą“ reiškia netikėtai išspręsti sunkią problemą jėga. Pasak antikos liaudies tradicijos, tvirtai susipynę mazgai galėjo ne tik piktiems demonams surišti rankas ir supančioti kojas, jie galėjo tapti ir meilės kerais. „Meilės saitai“ yra susižiedavimo simboliai, ne taip tvirtai sujungia kaip žiedas ir gali būti atrišti; be to, jie naudojami tais atvejais, kai vedybos neįmanomos. Saitai gali būti kliūtimi, kai siekiama atsiskirti, pvz., gimdant. Nešiojantis mazgus negalėdavo įeiti į romėnų deivės Junonos Lucinos šventyklą. Plinijus (23-79) pasakoja, kaip vaiko tėvas savo nėščią žmoną apjuosia diržu, o toji ištaria, kad jis ją surišo ir vėl išlaisvino, tai esą palengvina gimdymą. Senovės Graikijoje būdavo surišamos daugelio dievų skulptūros, kad „sukliudytų joms pasprukti“ (veikiau, kad būtų trukdoma skulptūrose įsikūnijusioms aukštesniosioms būtybėms palikti jas).
Krikščioniškose šalyse romaniška supintų juostų ornamentika susijusi su germanų tradicijos idėja „apsijuosti dieviška likimo mazgų prijuoste“. Ši galia anglosaksų mene buvo priskiriama Kristui, kuris vienintelis gali išlaisvinti iš žemiškų klystkelių. — Buvo manoma, kad mazgai drabužiuose apsaugo nuo blogio, ir neretai transformuoti jie būdavo vaizduojami drožiniuose ir kalvystės dirbiniuose. Gana dažnas vestuvių apeigose yra jaunojo ir jaunosios drabužių surišimas mazgais. Vienuolystėje sumazgytas klubo raištis reiškia duotąjį įžadą, o trys mazgai simbolizuoja neturtą, tyrumą ir paklusnumą.
Tikėta, kad raganos gali užburti raišiodamos pragaištingus žmogui mazgus, neva magiškai surišdamos vedusių vyrų kelnių raiščius padarančios juos nevaisingus. – Senovės Egipte įvairūs simboliai primena mazgus, pvz., „Izidės kaspinas“ (Izidės kraujas), žiedo formos raištis, amžinybės simbolis, turbūt kryžius su ąsa. Faraono vardo hieroglifą puošiantis ovalus ornamentas taip pat panašus į sumazgytą lyną. „Užburti mazgai“ kartais randami Alpių olose išraižytuose paveiksluose — tai ornamentiniai mazgai be galų, jie, matyt, turėjo apsaugoti kalnų klajūnus nuo piktųjų dvasių.
Hinduizme šventųjų atgailautojų mazgai simbolizuoja pamaldumą. Budizme „mistinis mazgas“ yra vienas iš „astuonių lobių“ ir simbolizuoja dvasinio gyvenimo trukmę, begalinę išmintį ir budrumą. – Masonų simbolikoje mazgai, pvz., „susivienijimo ryšyje“ (corde d’union) reiškia sąjungą, atsidavimą pareigai. Abi romaninės Viurcburgo katedros kolonos, papuoštos Saliamono šventyklos kolonų (jachin ir boas) bibliniais vardais, kurių pirmoji vaizduoja aštuonis kartus apsuktą ir vieną kartą užmegztą, antroji keturis kartus apsuktą ir dukart užmegztą ryšį, susijusios su mažiau aiškia kolonų ir mazgų simbolika.
Didelę reikšmę mazgų ir supintų ryšių simbolika turi Kinijoje. Begalinis, grįžtantis atgal mazgas (pančang) yra budizmo simbolis ir vadinamas „laimės mazgu“. Indų tradicija lygina jį su nužudytų priešų viduriais. Mazgas su šešiais kaspinais virš centrinio kvadrato dažnai naudojamas kaip ornamentas liaudies meno dirbiniuose. – Apskritai senose kultūrose mazgų surišimo ir atrišimo magiškas aktas yra svarbesnis negu pats mazgas kaip simbolis siaurąja prasme.

Raktažodžiai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.