Horoskopai.lt

Pažink save geriau…

Karūna

Karūna, galvos papuošalas, kurio dėka galva atrodo aukštesnė. Puošdama žmogų tarsi išskiria jį iš aplinkinių. Dėl to jis atrodo antžmogiškesnis, su aukštesniu pasauliu susijęs padaras.
Dar rašto neturinčiose tautose jau randama galvos apdangalų karūnų su plunksnomis, raguotų kaukių formos ir kt., tačiau tikrosios karūnos yra karališkumo simboliai. Žiedo formos karūna simboline prasme panaši į apskritimą. Blizgantys brangakmeniai teikia subtilumo, vertingumo bei specialią prasmę. Spindulių formos dantys primena saulės spindulius. Karūnuoti valdovai apskritai laikomi patriarchalinio pasaulėvaizdžio atstovais. Karališkosios karūnos dažniausiai gaminamos iš „saulės metalo“ aukso.
Krikščioniškajame pasaulėvaizdyje karūna apibūdina ne tik „Majestas Domini“, bet ir aukščiausią įmanomą pasiekti egzistencijos formą, pvz., Marijos vainikavimas (ant jos karūnos buvo 12 žvaigždžių, arba 12 brangakmenių) arba kankinių su karūnomis pridengtose rankose vaizdavimas. Mašonų simbolikoje kankiniai yra „4 karūnuotieji“ (quattuor coronati). Jie yra to paties vardo ložės globėjai. — Viduramžių skulptūroje dorybės Tikėjimas, Viltis, Išmintis (Sophia), taip pat Bažnyčia (Ecclesia) vaizduojamos su karūnomis, o judaizmo įsikūnijimas sinagoga turi būti vaizduojama su pakreipta į šoną karūna (ir užrištomis akimis). Triguba karūna (tiara) puošia popiežiaus galvą, penkiaguba — Dievo tėvo paveikslus.
Rytų Azijos simbolikoje žiedų formos karūna reiškia, kad pasiekta aukščiausia pakopa, dvasingumas nugalėjo fizinę prigimtį. — Fantastiškai papuoštas karūnas nešiojo Jukatano majų žyniai kunigaikščiai, o egiptiečių dviguba karūna reiškia Aukštutinio ir Žemutinio Egipto sujungimą. Diademos formos karūnas nešiojo aukštieji judėjų šventikai ir actekų valstybės karaliai. — Simboline prasme Vakaruose giminingos yra nuotakų ir mirusiųjų karūnos, kurios reiškia perėjimą į naują egzistencijos pakopą, tačiau yra paprastesnės ir panašesnės į vainikus.

Raktažodžiai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.