Horoskopai.lt

Pažink save geriau…

Janas

Janas (lot. Ianus), senovės romėnų dviveidis dievas, įėjimo ir išėjimo simbolis, vartų ir slenksčių sargas, graikų dievų panteone neturintis atitikmens. Pagal tikėjimo tradiciją visi vartai buvo jam šventi, nes kiekvieno veiksmo pradžia buvo suprantama kaip sėkmę lemiantis vartų peržengimas.
Jano palaiminimo reikėdavo pirmajam metų mėnesiui (januarius), taip pat kiekvieno kito mėnesio ir dienos pradžiai. Karo žygiai Forumo aikštėje buvo pradedami sventykioje (Ianus geminus), kurios vartai per karą būdavo atidaromi.
Uždaros Jano šventovės durys simbolizavo retus taikos metus. Kaip vartų dievas ir įėjimo į namus sargas jis buvo vaizduojamas su vartininko lazda ir raktais. Valstybės kulte jis atliko žinių perteikėjo žemdirbystei ir teisėtam gyvenimui vaidmenį. Kaip pradžios ir pabaigos (sėjos ir derliaus) globėjas buvo vaizduojamas su dviem veidais, atgręžtais į priešingas puses. „Jano galva“ šiandien simbolizuoja visa, kas prieštaringa ir dviprasmiška, pozityvius ir negatyvius veiksmo ar veikalo aspektus. — Centrinėje Afrikoje taip pat aptinkama medinių kaukių su dviem veidais, kurių vienas bünaywodas (negroidinis), o kitas baltas. Manoma, kad jos neturi nieko bendra su romėnų simbolika.

Raktažodžiai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.