Horoskopai.lt

Pažink save geriau…

Amazonės

Amazonės, legendinės karingų moterų tautos vardas, naujaisiais laikais apibendrintas simbolis, išreiškiantis agresyvų moteriškumą.
Antikos padavime pasakojama apie sarmatų kapadokų moteris prie Termodoto upės, esą su vyrais jos bendravusios tik norėdamos pratęsti giminę. Šios moterys pas jas patekusius vyriškius suluošindavusios ir paversdavusios vergais, o pačios ant eiklių žirgų, apsiginklavusios strėlėmis, lankais bei dviašmeniais kirviais, traukdavo į didelius karo žygius. Pasak istoriko Diodoro Siciliečio, amazonės turėjusios prieglobstį ir Siaurės Afrikos vakaruose, iš ten jos rengdavo plėšikiškus antpuolius prieš Egiptą ir Mažąją Aziją. Kaip byloja graikų padavimai, kai jas nugalėdavę vyrai herojai (Heraklis, Tesėjas, Belerofontas ir Achilas), iš nevilties numirdavusios.
Realus šių mitų pagrindas vos beaptinkamas, nors daugelyje senovės tautų nebuvo neįprasta, kad mūšiuose dalyvautų ir moterys. Taip pat tokiose gentyse dažnai egzistavusi motinos teisė, kai ir vardas, ir turtas buvo paveldimas motinos linija. Tai tikriausiai graikams ir sukeldavo pasakiškus prasimanymus apie jų akimis barbarišką bei nenatūralią visuomenės santvarką ir skatino simbolinius vaizdinius apie vyrų nepakenčiantį, karingą moteriškumą. – Atikos oratorius Lisijas (apie 450—380 pr. Kr.) taip vaizduoja amazones ir jų lemtį: „Daugelio tautybių valdovės ir jų pavaldinės girdėjo apie didžią Graikijos šlovę. Dabar gi jos didžios garbės ir vilčių skatinamos susijungė su karingomis tautomis ir pradėjo ka- ro žygį prieš Atėnus. Tačiau čia jas pasitiks kovose įgudę vyrai, todėl jų narsa pasireikš tik tiek, kiek leidžia joms lytis. Čia jos žus ir bus nubaustos už lengvapėdiškumą, o šiam mūsų miestui (Atėnams) suteiks nemirtingą karžygišką šlovę… Taip atsitiks kiekvienai, kuri neteisėtai siekia to, kas svetima (kario šlovės), taip jos praras ir kas joms teisėtai priklauso.“ Čia aiškiai turima omenyje atėniečių mitiškas įspėjimas dėl per didelės įtakos viešajame gyvenime, kurią esą darančios moterys Spartoje. Šiame mite sumišę ir negausūs faktai, ir fantastinė vizija apie kraugeriškas karingas moteris.

Raktažodžiai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.