Horoskopai.lt

Pažink save geriau…

Kaukės

Kaukės ne tik aukštos kultūros kraštuose, bet ir daugelyje rašto neturinčių kultūrų yra dabarties antgamtinės esmės išraiška. Kas užsideda kaukę, jaučiasi pasikeitęs ir prisiima vaizduojamos būtybės savybes (dievo, demono).
Todėl kaukės ne visuomet laikomos priemone pakeisti veidą, bet dažnai „suabsoliutinamos“ ir traktuojamos kaip savarankiški kulto ir meno objektai, pvz., šlifuotos žaliojo akmens teotihuakano kultūros kaukės senovės Meksikoje. Medinėms ritualo kaukėms daugelyje Afrikos ir Melanezijos regionų priskiriamas svarbus ritualinis vaidmuo, taip pat ir slaptose sąjungose.
Antikoje Viduržemio jūros regione kaukės buvo naudojamos identifikuotis su tuo, kas „antgamtiška“. Teatro kaukes galima kildinti iš vyno ir linksmybių dievo Dioniso kulto kaukių. Gąsdinančios kaukės kaip dekoratyviniai elementai turėjo ginti nuo blogo poveikio. Mikėnų laikotarpio kultūroje mirusiesiems būdavo uždedamos ant veido auksinės kaukės (garsioji „Agamemnono kaukė“) greičiausiai tam, kad paslėptų suirusius veido bruožus; šį paprotį tam tikrais atvejais patvirtina ir Vidurio Europos ir akmens amžiaus pirmojo periodo radiniai (pvz., Groß-Klein Steiermark pilkapiuose). Šalmai-kaukės romėnų laikais greičiausiai turėjo ne tik apsauginę funkciją, bet ir jos nešiotojui padėjo pasijusti herojumi. — Rytų Azijoje ypač vertos dėmesio meniškos medinės kaukės, naudotos No teatre (mergaičių, vyrų, senių ir demonų kaukės). Jų paskirtis — koncentruotai perteikti charakterius ir pabrėžti aktorių gestus.

Raktažodžiai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.