Horoskopai.lt

Pažink save geriau…

Druska

Druska, mineralas, kurio neleidžiama valgyti, gr. hals, lot. sal, minimas Platono veikale „Simposijas, arba Puota“ (Symposion), taip pat naudojamas konservuoti gendančiam maistui. Lotyniškasis „sal“ dar reiškia sąmojis, ironiškai „salsus“ (pasūdytas).
Homeras vadina druską „dieviškąja“; ji buvo naudojama simboliniam apvalymui atgailos aukose ir misterijose. Jau senovės Romoje kūdikiams dėdavo prie lūpų druską, kad apsaugotų juos nuo pavojų. Sirijos mituose pasakojama, kad žmonės išmoko vartoti druską iš dievų; senovės lietuvių deivė Gabija buvo ugnies deivė, kurios garbei į liepsną berdavo druską. Demonai nekentę druskos, ir dar palyginti nesenose sakmėse apie „raganų puotą“ sakoma, jog visi ten siūlomi patiekalai buvę be druskos.
Biblijoje „druska“ yra ryšio su Dievu įvaizdis („Visas javų atnašų aukas pasūdysi druska. Tenestinga tavo javų atnašoms tavo sandoros su Dievu druskos“ (Kunigų knyga 2, 13); Eliša valo šaltinį įberdamas į jį druskos (Antroji Karalių knyga 2, 20—22). Jėzus pamokslaudamas ant kalno savo mokinius vadina „žemės druska“, o Bažnyčios mokytojas Jeronimas (348-420 po Kr.) patį Kristų vadina išganinga druska, persmelkiančia dangų ir žemę.
Žinomas ir naikinantis druskos poveikis; romėnai, sugriovę Kartaginą, pabarstė apylinkes druska, kad jos visiems laikams būtų nevaisingos, kaip tą padarė Biblijoje Abimelechas su užkariautu Sechemo miestu (Teisėjų knyga 9, 45).
Indijoje druska laikyta stimuliuojančia medžiaga, kurios turėjo atsisakyti asketai, jaunos sutuoktinių poros bei brahmanai, atlikdami tam tikrus aukojimo veiksmus. — Alchemijoje druska vadinamas ne natrio chloridas, bet trečiasis pirmapradis principas greta Sulphur ir Mercurius, kuris nusako „griebimo“ kokybę (spėjama, kad pirmasis šį principą suformulavo Paracelsus). „Sal“ minimas ir kituose simboliniuose junginiuose, „sal sapientiae“ – išminties druska. — Pasakymas „su kruopele druskos“ (lot. cum grano salis) reiškia, kad valgyti reikia atsargiai. Šis posakis atėjo iš Plinijaus Vyresniojo pateiktos priešnuodžių receptūros, kurioje minima, ką buvo galima valgyti tik su kruopele druskos. Frazė „pavirsti druskos stulpu“ susijusi su Loto žmona, kuri pavirto druskos stulpu sugriovus Sodomą ir Gomorą.

Raktažodžiai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.